KOMIKSOLOGIA: Agenci T.A.R.C.Z.Y. 01x12

Przyszła pora na mój ostatni tekst związany z pierwszym sezonem "Agentów T.A.R.C.Z.Y.". Tym razem mam jeszcze lepszy kąsek dla fanów Iron Mana i poświęcę również kilka słów AIM, organizacji która to niby jest w MCU ale jakby jej nie było. 
W siódmym odcinku "Agentów T.A.R.C.Z.Y." mieliśmy okazję poznać jedną z placówek organizacji - The Hub. Odcinek dwunasty zabiera nas tym razem do Akademii Nauki i Technologii, matczynego wydziału duetu Fitz-Simmons, którzy szczycą się najszybszym ukończeniem tej akademii. W holu głównego budynku znajduje się Ściana Walecznych (ang. Wall of Valor) upamiętniająca poległych agentów T.A.R.C.Z.Y. Wśród nazwisk znajdujących się na ścianie Skye wypatruje Bucky Barnesa, pomocnika Kapitana Ameryki z czasów drugiej Wojny Światowej. 
Poznajemy również Agentkę Weaver zarządzającą tym wydziałem akademii, jednak niestety nie bazuje ona na żadnej z komiksowych postaci. Po wypytaniu Weaver o dziwne urządzenie zamrażające (główny powód przybycia zespołu do Akademii) "zespół dochodzeniowy" udaje się do Kotłowni, by uzyskać więcej informacji. Kotłownia okazuje się tajnym klubem studenckim utrzymanym w stylu jakiego możemy się spodziewać po młodych naukowcach T.A.R.C.Z.Y.

W trakcie rozmowy w pada wzmianka o SSR (Strategic Scientific Reserve) będącej pierwszą wersją T.A.R.C.Z.Y. założoną podczas drugiej Wojny Światowej. SSR była już wspominana w pierwszym filmie o Kapitanie Ameryce, a trochę więcej o jej historii z pewnością dowiemy się pod koniec roku w serialu poświęconym Agentce Carter. Padają również wzmianki o Hydrze oraz AIM (Advenced Idea Mechanics), dwóch kluczowych organizacjach terrorystycznych w multiwersum Marvela. O ile o Hydrze jest głośno w drugiej połowie pierwszego sezonu "Agentów T.A.R.C.Z.Y." i przy okazji filmu "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz", o tyle AIM w serialowo-filmowym uniwersum Marvela pojawił się jedynie w filmie "Iron Man 3". Wspomniany jest tam głównie z nazwy, gdyż ani nie zarysowano w jakikolwiek sposób historii tej organizacji, ani też nie przedstawiono żadnej z kluczowych dla niej postaci czy nawet charakterystycznych żółtych kombinezonów.
W międzyczasie agent Coulson wraz z May prowadzą własne śledztwo w sprawie pochodzenia Skye. Dowiadujemy się że to właśnie ona jest obiektem 0-8-4 znalezionym w chińskiej prowincji Hunan. Dopiero późniejsze odcinki serialu dostarczają więcej informacji oraz spekulacji na temat Skye i jej dziedzictwa.

Wisienką na torcie komiksowych odniesień odcinka "Seeds" jest tożsamość sprawcy całego zamieszania w Akademii. Donald Gill w serialowej wersji jest genialnym osiemnastolatkiem. Udoskonalił on prototyp urządzenia stworzonego przez Fitza i Simmons, którego funkcją było zamrażanie atmosferycznej wilgoci (ang. Atmospheric Moisture Freezing Device).

Donald Gill jest kolejnym po Ghoście (opisywanym przy okazji analizy dziewiątego odcinka) przeciwnikiem Iron Mana z komiksów. Lepiej znany jest natomiast pod pseudonimem Blizzard. Zadebiutował w 223 zeszycie pierwszej serii "Iron Man" z 1987 roku. Nie jest sprecyzowane, czy kombinezon dający mu możliwość zamrażania wszystkiego dookoła jest tym oryginalnym należącym do Gregora Shapanki, czy kopią wytworzoną przez Justina Hammera. Gill jest tym najbardziej rozpoznawalnym Blizzardem Marvela (istnieje bowiem co najmniej kilku).
W swej kryminalnej karierze bohater ten bardzo często współpracował z Whirlwindem. Przez pewien czas był też członkiem pierwszej wersji Thunderbolts. Donald Gill odegrał dość znaczącą rolę w ostatniej historii "Invincible Iron Man" (#521-527 z roku 2012), a ostatnio był jednym z głównych "bohaterów" miniserii "Infinity: Heist" (cztery zeszyty wydane między listopadem 2013 a marcem 2014). Dla Blizzarda ta miniseria jest kluczowa, gdyż dowiadujemy się z niej o powiązaniu Gilla z rasą Inhumans, której okazuje się być potomkiem. Po zakończeniu procesu terragenezy poza zmianami fizycznymi uzyskał on moc elektrokinezy oraz zdolność wzmacniania energii elektrycznej w jego ciele, co powoduje wytworzenie się impulsu uszkadzającego pobliskie urządzenia elektryczne. Pojawienie się w serialu kogoś, kto później okazuje się należeć do Inhumans pozwala na snucie już bardziej precyzyjnych spekulacji na temat ewentualnego pochodzenia Skye... ale na razie to wciąż tylko teoria.
Końcowym elementem odcinka jest rozmowa telefoniczna agenta Coulsona z Ianem Quinnem. Phil informuje go, że jego zespół idzie po niego, jednak w odpowiedzi słyszy jedynie, że Jasnowidz przesyła pozdrowienia.

Powyższy tekst został napisany dla serwisu Hatak.pl i jest częścią cyklu publicystycznego KOMIKSOLOGIA. Oryginalna publikacja znajduje się w tym miejscu.

0 komentarze: