Ekosystemy XXI wieku

Obecnie niewątpliwym dominatorem w kwestii ekosystemów jest Apple z pełną paletą swoich produktów. Wszystko pięknie ze sobą współgra, duża kompatybilność oprogramowania, pstryk, jedno kliknięcie i następuje synchronizacja danych między iPhone’em, iPad’em, MacBook’iem, iPralką… Rozumiecie ogólny zamysł? No to idziemy dalej. Podczas tegorocznych targów E3 zarówno Microsoft jak i Sony przedstawili pewne ciekawe… rozwiązania.

PS3 x Vita
By przedstawić pomysły Sony najpierw muszę wspomnieć o alfonsie braci Mario – Nintendo. Zaprezentowany w zeszłym roku nowy kontroler dla następcy Wii wzbudził niemałe kontrowersje. Otóż dostaniemy tackę z dotykowym wyświetlaczem, kompletem przycisków o gałek. Możemy grać wykorzystując jedynie ekran kontrolera jako wyświetlacz, lub na telewizorze (wtedy ekranik GamePad’a wyświetla nam dodatkowe informacje, albo np. ekwipunek).
Sony poszło trochę dalej w tej idei  i Japończycy postanowili wykorzystać swoje najmłodsze dziecko (ups, to chyba zabrzmiało niepoprawnie…) – PlayStation Vita, następcę kultowego PSP. Vita została wyposażona zarówno w dotykowy wyświetlacz oraz w touchpad umieszczony z tyłu konsoli, więc przecież może być użyte w sposób podobny do GamePad’a. To jednak nie wszystko. Vita stanie się potężnym cross’em. CrossPad’em i CrossGame’ingiem. Handheld nie dość, że może zastąpić nam standardowego pada, to może być użyty do gier z trybem co-op. Podczas konferencji przedstawiono jak cztery osoby grały razem w PlayStation All Stars: Battle Royal – dwie osoby zwykłymi padami, dwie na PS Vita. Wyglądało to rewelacyjnie. To jednak nie wszystko. Wyobraźcie sobie, że gracie w ulubioną grę na konsoli stacjonarnej, ale musicie zaraz wyjść z domu. Zapisujecie grę, save’y lądują na serwerze w chmurze, odpalamy PS Vita, pobieramy save’a i kontynuujemy rozgrywkę w podróży/plenerze - bez najmniejszych problemów. To dopiero mi się podoba!
Smart(Gl)ass
Ekipa z Redmond w przeciwieństwie do Sony ma trochę większe możliwości (X360, Kinect, telefony Windows Phone, komputery/laptopy z Windows’em, niedługo również i tablety z Win8). A skoro możliwości są, zaplecze techniczne jest, to i pomysł się znajdzie. SmartGlass w zamyśle jest czymś rewolucyjnym. Po dłuższym zastanowieniu się, oraz o ile zapowiadana funkcjonalność znajdzie swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, to zgadzam się z tą tezą. SmartGlass to aplikacja na PC i smartphony, dzięki której użytkownicy będą mogli łączyć się z konsolą i kontrolować treści. Czyli zaczynam oglądać film na komputerze, potem kontynuuję na konsoli podłączonej do telewizora, a ponieważ spieszę się na autobus, to dokańczam na smartphonie. Dodatkowo urządzenia z aplikacją SmartGlass mają służyć jako dodatkowy ekran – za ich pomocą można będzie kontrolować treści na innych urządzeniach z ekosystemu Microsoftu, a także wykorzystywać na przykład do gier. Microsoft nie chce ograniczać się tylko do Windowsa i planuje udostępnienie Smart Glass na jak największej liczbie platform, w tym Androidzie i iOS – co z automatu zwiększa szanse na odniesienie sukcesu, ale dodatkowe funkcje takie jak współpraca z grami z konsoli dostępne będą tylko na urządzeniach z Windowsem 8 i Phone.
Co ciekawe X360 doczeka się w końcu przeglądarki z prawdziwego zdarzenia. Internet Explorer zawita na konsoli. Nie jest on prostym portem z innych platform, wygląda jak zaprojektowany specjalnie z myślą o wielkim ekranie telewizora. Komendy głosowe posłużą do przeglądania bibliotek filmów i aplikacji. Nie pokazano niestety jak będzie wyglądać przeglądanie tradycyjnych stron www.
Werdykt
Mimo iż połączenie PS3 z PS Vita brzmi fajnie, jest to system przeznaczony jedynie dla graczy, dodatkowo handheld do tanich nie należy. W przypadku M$ ograniczamy się jedynie do aplikacji (ewentualnie do opartego na Windows’ie telefonu czy tabletu – jednak nadal jest to tylko opcja!). Aplikacji dość wszechstronnej i wydającej się być rzeczywiście „smart”. Microsoft posiada niesamowity potencjał do zbudowania silnego, ergonomicznego i wydajnego ekosystemu działającego w codziennym życiu. Pytanie tylko czy ten potencjał zostanie odpowiednio wykorzystany?

P.S. Pragnę zaznaczyć iż powyższy tekst nie jest w żaden sposób sponsorowany, jednakże jakiekolwiek dotacje od któregokolwiek z gigantów będą mile widziane.

1 komentarz:

  1. A efekt będzie taki, że za kilkanaście lat, jak nie posłuchasz lodówki, która każe iść po mleko, to Twój smartfon sam zablokuje połączenia wychodzące do Twojej kochanki, tablet żony poinformuje, że masz takową, a jak będziesz się jeszcze upierać, to Twój ultrabook sam nagra film z Twoim grzebaniem w spodniach przed ekranem i umieści na każdym 50-calowym telewizorze wszystkich Twoich znajomych...


    by S@git

    OdpowiedzUsuń